Hatóanyag: bromadiolon 0,0025%
Minősítése: III. forgalmazású irtószer, szabadforgalmú szer, szakképzett felhasznáéók részére
Szerforma: impregnált búzaszemes, granulátum, dercés rágcsálóirtószer keveréke
Kiszerelés: 150 g
Cél kártevő: házi egér, güzü egér, házi patkány, vándor patkány, egyéb rágcsálók
FONTOS!
A hatályos jogszabályoknak megfelelően, a termék III. forgalmi kategóriába sorolt, szabadforgalmú termék tehát bárki számára megvásárolható, ennek ellenére, kizárólag szakképzett foglalkozásszerű felhasználó által, a használati utasítás szerint alkalmazható, kizárólag rágcsálóirtásra, mindezeknek a betartása minden esetben a vásárlót terheli
Miért érdemes a Ratata régcsálóirtó csalétket választani?
Bromadiolon hatóanyag: A lakossági rágcsálóirtó termékekben engedélyezett maximum hatóanyag mennyiség esetén is a bomadiolon hatóanyagú irtószer fogyasztása esetén is néhány falat, tehát akár egyszeri fogyasztás esetén is a rágcsáló elhullását eredményezi
Tökéletes szerkeverék: amely a patkányok és egerek valamennyi táplálkozással kapcsolatos élettani szükségletét kielégíti.
Mennyi Ratata rágcsálóirtó csalétket kell használni?
Egerek ellen: 20 – 40 g csalétek műanyag szerelvényenként
Patkányok ellen: 100 g - 200 g csalétek műanyag szerelvényenként -
Ha több műanyag szerelvényre van szükség, a szerelvények közötti távolságnak legalább 5 méternek kell lennie
Ratata rágcsálóirtó csalétek felhasználási módja
A műanyag szerelvényeket az irtószeres kezelés kezdetén - egerek esetében- legalább 2-3 naponta, patkányok esetében - csak 5-7 nap elteltével, majd később legalább hetente kell ellenőrizni, hogy a rágcsálóirtó csalétket fogyasztják-e, a szerelvények épek-e, valamint el kell távolítani az elhullott rágcsálókat. Szükség esetén pótoljuk a rágcsálóirtó csalétket. Kültéren védjük a csalétket az időjárás viszontagságaitól és, lehetőség szerint a műanyag szerelvényeket csapadéktól és talajvíztől védett helyre helyezzük ki.
Műanyag szerelvényeinket ide kattintva tudod megnézni
Rövid útmutató a házilagos rágcsálóirtáshoz
Fel kell mérni a rágcsáló jelenlétére utaló nyomokat! Ez alapján határozzuk meg a főbb gócpontokat és a rágcsálók számát (kártétel, rágási hangok, lábnyom, ürüléknyom, stb.).
Táplálékforrás megszüntetése! A rágcsálók általában ott szaporodnak el túlságosan, ahol megfelelő mennyiségű táplálékra és ideális fészkelőhelyre találnak. A sikeres irtás érdekében a rágcsálók számára eddig könnyen elérhető élelmet (élelmiszert, takarmányt, ételhulladékot) helyezzük zárt edénybe, így hamarrab az általunk kihelyezett irtószert fogyasztására ösztönözve őket
Irtószer helyének meghatározása! Ezt célszerű a rágcsáló észlelt helyének, közlekedési útjának vagy a vélhető táplálékforrásának közelében. Patkányok esetében javasolt fal mentén kihelyezni.
Rágcsálóirtószer kihelyezése és rögzítése! Egér esetén elegendő etető helyenként 50-100 gramm csalétek, patkány esetén 120-150 gramm kihelyezése ajánlott csalétek állomásonként. A kihelyezés történhet etető ládába (ezekben általában rögzítő rudak is vannak). Műanyag szerelvény hiányában szöggel, vagy dróttal mindenképp rögzíteni kell a kihelyezett irtószert, hogy a rágcsáló ne tudja azt gyűjtögetés céljából elhurcolni. A rágcsálóirtószert nem szabad szabadkézzel megfogni, ehhez védőkesztyű használata ajánlott.
Fontos, hogy a csalétket esőtől védett helyre kell tenni és figyelni arra, hogy más állat ne férhessen
7-10 nap múlva ellenőrizzük az irtószer fogyását! Ennél szükségtelen az elfogyott irtószer pótlása. A patkányokra különösen jellemző az ún. neofóbia, vagyis az új tápláléktól való idegenkedés, ezért általában idő kell, hogy elkezdjék az irtószert fogyasztani, első fogyasztást követően pedig 4-7 nap kell, hogy az irtószertől elpusztuljanak (késleltetett hatás). Ha elhullott rágcsálót talál, védőkesztyűvel helyezze hulladékgyűjtőbe vagy égesse el.
Használati utasítás:
A készítményt olyan helyeken alkalmazza, ahol patkányok, egerek előfordulása észlelhető. A nyomok, vagy a látható károkozások alapján becsülje meg, milyen mértékben szaporodtak el a rágcsálók, majd az irtást ennek ismeretében végezze el.
A készítmény kihelyezése előtt mérlegelje, hogy a tapasztalt rágcsálóártalom megszüntethető-e irtószer alkalmazása nélkül. Irtószert csak indokolt esetben használjon!
Az irtószer kihelyezés megkezdése előtt ellenőrizze a kezelendő területet és tegye meg a szükséges lépéseket a kezelés hatékonyságának növelése és az újrafertőződés megelőzése érdekében. A felfúrásokat szüntesse meg és lehetőség szerint minden, a rágcsálók számára elérhető táplálék (például élelmiszerhulladék, kiömlött gabona, stb.) és folyadékforrást szüntessen meg.
Az irtás megkezdése előtt mérlegelje, hogy van-e a területen a rágcsálóirtó csalétek hatóanyagával (bromadiolon) szembeni rezisztencia. Azokon a területeken, ahol rezisztencia tapasztalható, javasoljuk más hatóanyagú készítmény használatát.
A kihelyezés módja elsősorban a helyi körülményektől függ. Az elsődleges cél az, hogy az irtószerhez illetéktelen személyek és nem célszervezet állatok ne férhessenek hozzá. A rágcsálóirtó csalétket a patkányok és egerek által látogatott helyekre, azok vonulási útjaira, illetve feltételezett búvóhelyük közelébe
- elsősorban az erre a célra szolgáló, felnyitás ellen védett rágcsálóetető ládában, illetve dobozban, vagy
- fedett és védett etetőhelyeken helyezhető ki, amennyiben azok ugyanolyan szintű védelmet biztosítanak a nem célzott fajok és az emberek tekintetében, mint a felnyitás ellen védett csalétekállomások.
Javasoljuk a Bábolna Bio Kft. által forgalmazott MULTIBAITER® etetőláda alkalmazását. Egy etetőládába az alkalmazási dózisnak megfelelő maximum mennyiség kerülhet.
Gondoskodjon az etetőládák stabil rögzítéséről. Az ömlesztett (nem zacskózott) irtószer átöntésekor használjon megfelelő légzésvédőt.
Alkalmazási mennyiség az ártalomtól függően:
- patkányirtáskor 7-10 méterenként 200-250 gramm,
- egérirtáskor 5 m2-enként 50-100 gramm.
A csalétekállomásokon jól látható és olvasható módon tüntesse fel a következőket: „Tilos elmozdítani vagy kinyitni. Rágcsálóirtószert tartalmaz.”, termék neve vagy az engedély száma, hatóanyaga, „Baleset esetén forduljon toxikológiai központhoz (Egészségügyi Toxikológiai Tájékoztató Szolgálat: 06 80 20 11 99).
Az etetőhelyek ellenőrzésének gyakoriságát a kezelést megelőzően végzett helyszíni szemle eredményének figyelembevételével határozza meg. Az ellenőrzések során az elfogyasztott csalétket pótolja. Cserélje ki a csalétket, ha az megromlott vagy penészes. Ha a kihelyezett csalétek folyamatosan elfogy, akkor létesítsen több etetőhelyet, de az egyes etetőhelyeken kihelyezett csalétek mennyiségét ne növelje. Amennyiben a csalétkek érintetlenül maradnak, de a rágcsálók továbbra is jelen vannak, helyezze át az irtószert máshová.
A véralvadásgátló hatóanyag késleltetett hatása miatt a rágcsálók elhullásának kezdete a fogyasztás után 3-5 nappal később várható. A csalétket csak addig hagyja kihelyezve, amíg azt a rágcsálók aktivitása indokolja. Indokolatlanul ne használja a csalétket folyamatos kihelyezéssel. A készítmény kizárólag integrált kártevőirtási rendszer (IPM/IPC) keretében használható, beleértve többek között a higiénés intézkedéseket és ha lehetséges, a fizikai védekezési módszereket.
Amennyiben 35 napos kezelési periódust követően a csalétek továbbra is fogy és a rágcsálóaktivitás nem csökken, a valószínűsíthető okokat meg kell határozni és a szükséges intézkedéseket meg kell tenni.