Fejtetű ellen
A fejtetű mint vérszívó élősködő
A fejtetű 2,5-4,5 mm nagyságú, ovális alakú rovar.
Az ember leggyakoribb tetve, és egyik leggyakoribb vérszívó elősködője.
Ha csak teheti, egész életét az emberi hajban tölti. Petéit, közismertebb nevén serkéit erős cement szerű anyaggal a hajszálakra rögzíti, előszeretettel a halánték-és tarkótájon.
Megfigyelések szerint a nőstények a serkék túlnyomó többségét a hajszálak eredési helyétől számított első 6 mm-es szakaszára helyezik. A 2 mm-nél rövidebb haj alkalmatlan a fejtetű megtelepedésére. Mivel a haj havonta átlagosan 1 cm-t nő, ezért a serkék fejbőrtől való távolságából a fertőzés kezdetére következtetni lehet.
Elsősorban a hajas fejbőrön tartózkodik, de alkalmilag egyes használati tárgyakon (pl. fésűn, sapkán) is megtalálható. Aktívan nem vándorol, döntően közvetlen érintkezéssel (pl. fejek összedugásával, birkózással, sugdolózással), illetve jellegzetes használati tárgyak (pl. fésű, hajkefe, kendő, sapka stb.) közvetítésével terjed. Leggyakrabban a gyermekközösségekben (óvodákban, iskolákban) fordul elő.
Fejtetű megelőzése
Abban az esetben ha kiderült hogy gyermekünk közvetlen közelében, tehát az óvódai csoportban, vagy iskolai osztályban fejtetves gyereket találtak van lehetőség különböző megelőző készítmények használatára.
Ezek a szerek a tetű számára riasztó-, taszító hatással rendelkeznek, egyes samponok pedig egyszerre irtó és riasztó hatással is bírnak.
Fejtetű riasztó készítményeink
Fejtetvesség megállapítása
A vizsgálathoz feltétlenül használjunk kézi nagyítót, valamint a fejtetvesség felderítéséhez sűrű fogazatú fésűt is!
Aktív tetvesség esetén, gondos vizsgálattal, serkét és mozgó alakokat (lárvákat, kifejlett tetveket) egyaránt felfedezhetünk, valamint a fejtetű apró, fekete ürülékét is észlelhetjük.
Kezdetben a serkéket keressük, mivel ezekből több is található és a fénykerülő, gyorsan menekülő fejtetveknél könnyebben fellelhetők.
Minden esetben győződjünk meg a talált serkék életképességéről. Ez legegyszerűbben a két köröm között összenyomva bizonyítható, mert az életképes serke szétnyomás közben pattanó hangot ad.
Amennyiben találtunk életképes serkét, esetleg mozgó fejtetű akadt a fésűnkre, akkor az alábbi fejtetűirtó szereinket javasoljuk, és ezzel egyidőben a fejjel érintkező használati tárgyak alapos mosását, mint például párnahuzat, lepedő, sapka, hajgumi, fésű..
Tetűirtó szereink
Fontos tudnivaló
Fejtetvesség megszüntetésére alkalmas tetűirtó szerek (hajszesz, oldat, sampon stb.) közös tulajdonsága, hogy tetű-és serkeölő hatást csak szakszerű (adott készítményhez tartozó) használati utasítás szerint történő alkalmazás esetén, az abban megjelölt időtartamot (behatási időt) követően biztosítanak. A behatási időt a szerformák és a különböző hatóanyagok tulajdonságai is befolyásolják.
Mindig az adott készítmény saját leírása szerint járjunk el!