Egerek
Házi egér - Güzü egér
Az egerek rendkívül szaporák, meleg helyen egész éven át szaporodnak. Egy-egy egér párnak optimális körülmények között évente 1 000 ivadéka is lehet.
A nőstény egér kb. 2 hónapos korában ellik először, életében átlag 6 alkalommal. Az egér utódai száma almonként 6-13, átlagosan 6.
Az egerek a fészkeiket papírral, ronggyal, vattával, vagy növényi részekkel bélelik ki. Az egér elszaporodás mértéke a zavartalan fészkelés lehetőségétől és a táplálék mennyiségétől függ.
A házi egér 8-10 cm hosszú, sárgásszürkés-fekete színezetű, farka testhosszával megegyező.
fészkét az épületen belül a falak mentén lyukakban, vagy régóta felhalmozott és nem bolygatott
anyagokban alakítja ki. Keveset vándorol. Ha kedvező életfeltételeket talál, akár egész életét egy 1,5-2 méter sugarú körben leélheti és ezt a területet mindaddig nem hagyja el, amíg életfeltételei meg nem változnak. Általában passzív úton (pl. csomagolóanyaggal, élelmiszerrel stb.) hurcolják be.
A güzüegér 6-8 cm hosszú, palaszürke, hasa és lábai fehérek, a farka a testhosszánál rövidebb. A
szabadban a fű- és gabonafélék kalászait fogyasztja, de rovarokkal is táplálkozik, a zárt térbe
behúzódva a házi egérrel megegyező táplálékot fogyaszt. A szabadban szénakazalban, faodvakban él, de a kertes házakba, vagy raktárakba is behúzódhat, ahol fészkét a házi egérhez hasonlóan alakítja ki és házi egérrel megegyező életmódot folytat. A güzüegér életciklusára a tavaszra korlátozódó szaporodás, majd az együtt maradó családok közös áttelelése jellemző. A tél közeledtével a stabil pár és az azévi szaporulat közösen építi az áttelelő helyet, a „güzühordást”, amiben akár 50 liter magot és növényi részeket halmoznak fel. A magvakat 10-20 centiméter vastag földréteggel borítják be, aminek következtében az messziről is jól látható dombot képez. A tél folyamán ezalatt tartózkodnak, majd tavasszal elhagyják a várat.
Az egerek jellemzői
Az egér fogazata jellegzetes: szemfogaik nincsenek, metszőfoguk nagy, ívesen hajlított, gyökér nélküli, vagyis folyton növekvő. Zománc csak az elülső oldalukat borítja, ezért véső alakúra kopnak, állandóan élesek maradnak.
Mellső lábukon rendszerint 4, a hátulsón pedig 5 ujj található. Az érdes felületű függőleges falakon is képesek közlekedni. Jól úsznak és a víz alatt is nagy távolságokat képesek megtenni. Gyorsan futnak és nagyokat ugranak.
Az egerek mindenevők, a növényi és az állati eredetű táplálékot egyaránt
elfogyasztják, de általában a gabonaféléket részesítik előnyben.
Táplálékigényük naponta testtömegük 10%-ával megegyezik.
Sok emlőjük van, egyszerre több utódot hoznak a világra, rendkívül szapora. A patkányok családosan élnek, de akár nagy telepeket is képesek alkotni. Szaporodásukhoz elegendő
mennyiségű táplálék és zavartalan búvóhely szükséges. Amennyiben ez biztosított, egész éven át
folyamatosan szaporodnak.
Átlagos élettartamuk 1 év.
Az egér tapintóérzéke kiváló, mely segíti tájékozódásukat a környezetükben. Fejlett hallásukkal az egyes zajokat messziről felismerik, jól megkülönböztetik, ami segítséget nyújt a veszélyhelyzetek felismerésében is. Szaglásuk tökéletes és elengedhetetlen szerepet játszik életükben, elsősorban a táplálék felkutatásában. Ízérzékelő képességük is igen jó, viszont a keserű ízeket nem érzik.
Az egerek a különféle környezeti feltételekhez kiválóan alkalmazkodnak és jellemző rájuk, hogy
életterükhöz erősen kötődnek. Az egér fészket lehetőleg úgy alakítják ki, hogy táplálkozási helyükhöz minél közelebb legyen.
A egér éjjel aktív, javarészt ekkor kutatja fel táplálékát.