Csótányirtás házilag
A csótányokról röviden
Az egyik leggyakrabban előforduló kártevő a háztartásokban. Hazánkban jellemzően két faj, a konyhai csótány és a német csótány okoz problémát, de ritkább esetben találkozhatunk amerikai csótányokkal is.
A fényt kerülik, rejtett életmódot folytatnak.
Általánosságban elmondható róluk, hogy mindenevők, viszont az éhezést jól tűrik, táplálék nélkül hetekig életben maradnak. Folyadékigényük igen nagy, a szomjazást nehezen viselik, víz hiányában napok alatt elpusztulnak. Melegigényesek, a 25-30 °C hőmérsékletű helyeket kedvelik. Terjedésük döntő módon passzív módon történik, amikor csótány, vagy annak petetokja élelmiszerrel vagy csomagolóanyaggal kerül be a helyiségbe. Az épületen belül pl. csővezetékek mentén aktívan is terjedhet.
Honnan tudhatom, hogy csótányom van?
Sajnos abban az esetben sem mondjatjuk biztosan, hogy nincs csótány a lakásunkban, ha nem látunk élő példányokat. Ha miztosra akarunk menni csótány monitorozására alkalmazzunk ragadólapos csapdákat. Ezek a csapdák irtószer mentesek, tehát bárhol biztonsággal alkalmazhatóak.
A monitoring csapdák lényege, hogy valamilyen módon, általában vonzó illatanyaggal vagy ferromonokkal magához vonza a rovart amibe aztán végérvényesen beleragad.
Hová tegyem és mennyit?
A csótányok magas folyadék igényük miatt javarészt a konyhában és a fürdőszoba környékén élnek, tehát a csapdákat is ide tegyük főként.
- Konyha
Három csapdát szoktunk javasolni, egyet a mosogató alá, egyet a tűzhely mögé, egyet pedig a hűtőszekrény mögé - Fördőszoba
Egy csapdát helyezzünk a mosdókagyló környékére, esetleg mégegyet a fürdőkád alá, a szerviz ajtón keresztül (ha van szerviz ajtó) - Mellékhelység
Abban az esetben ha nem a fürdőszobában van a WC akkor mindenképp rakjunk egyet a WC kagyló mögé
Csótánycsapda ajánlatunk
Csótány irtása permetezéssel, aeroszollal
Az egyik legelterjedtebb módszer a csótány, és egyéb mászó rovarok irtására, az aeroszol palackkal, illetve permetező szerekkel történő felület kezelés. Ennek lényege, hogy az irtószert a csótány közlekedési útvonalaira eső felületekre kell fújni. A csótány ezen a felületen átsétálva a lábán keresztül szedi össze a pusztulását eredményező irtószer mennyiséget
Fontos: A szert vékonyan ám egyenletesen permetezzük ki, úgy hogy lehetőleg egybefüggő nedves felületet alkosson, nem szabad, hogy cseppekbe összeálljon, illetve függőleges felületen megfojjon.
A kipermetezett csótányirtó szert hagyjuk megszáradni, majd ezt követően lehetőleg ne mossuk fel onnan, ha nem elkerülhető a felmosás akkor a permetezést ismételjük meg.
Csótányirtószer ajánlataink
Csótányirtás géllel
A modern kor egyik legjobb találmánya a gél, és a gél alapú irtószer. A csótányirtó gél táplálék méreg, tehát eszik belőle a csótány és ezt követően tudja kifejteni ölő hatását. A csótányok számára vonzó illatanyagokat tartalmaz, ennek segítségével igen messziről megérzik a gélt és hamar fogyasztanak belőle.
A gélt szintén lehetőleg a csótányok közlekedési útvonalai-, illetbe búvóhelyei közelébe juttassuk, nagyjából 3-4 mm átmérőjű pöttyökben 50-60 cm-ként, kevesebb csótány esetén elég 1 méterenként.
Csótányirtó gél ajánlataink
Csótány ellen porozó szerrel
Azokon a helyeken, ahol nincs lehetőség sem permetezni, sem gélezni, mert például a felületnek magas nedvszívó képessége, vagy nem tudjuk a szennyeződéstől megtisztítani ott a por alapú irtószert javasoljuk.
Hatását a permetezőszerekhez hasonlóan érintőméregként fejti ki, tehát a porozott felületen átsétálva alábához ragadt porszemekból kerül a méreg a szervezetébe.
Porozó szer ajánlataink
Mennyi irtószerrel számolhatok?
Az alábbi képek jól mutatják a csótányok lehetséges rejtőzködő helyeit, ide kell a választott irtószert kijuttatni a megfelelő mennyiségben.
Permetező és aeroszol esetén a kártevőirtó szakemberek átlagosan 5 liter irtószert számolnak 100 négyzetméter felületre, tehát egy 10 négyzetméteres konyhában a bútorok felületeivel együtt nagyjából 1 liter számolható alkalmanként.
Gél esetében egy csepp 0,3 ml, tehát összeszámolva abból isérdemes inkább kettő fecskendővel (10ml/db) vásárolni
Az alábbi képek a csótányok lehetséges rejtőzködő helyeit mutatja be, ezekre érdemes komolyabb figyelmet fordítani házilagos irtásuk során
Csótány a relytekhelyek a konyhában | Csótány relytekhelyek a fürdőszobában |
Hatás fokozása
Profi kártevőirtó szakemberek sok esetben a permetezéssel történő irtást, egy légtérkezeléssel zárják, úgynevezett hatásfokozó eljárásként.
Ennek lényege, hogy a rendkívül apró cseppmérettel rendelkező a levegőbe juttatott irtószer azokba résekbe, repedésekbe is bejut, ahová a permetezés során nem került irtószer. Ide bejutva a bent rejtőzködő bármilyen rovart, menekülésre késztet, ezzel úgymond kizavarva a korábban kijuttott irtószer mezőre.
Légtérkezelő ajánlatunk