Patkányirtás házilag
Vándorpatkány
Aki ebben a témakörben kutakodik, nagyon hamar sok információra bukkan a hazánkban gyakorlatilag egyeduralkodó vándorpatkány életével kapcsolatban.
Pár fontos dolgot azomban érdemes kiemelni, a sikeres védekezés érdekében.
Hogy néz ki a vándorpatkány?
A vándorpatkány testhossza 20-28 centiméter, farokhossza 17-23 centiméter és súlya 250-580 gramm. Szemmel láthatóan nagyobb és erőteljesebb felépítésű rágcsáló. Szőrzetének színe a hátoldalon barnás, sárgásszürke, a hasán és a lábán fehéres
Igen szapora faj. Nagyon korán, 8 hetes korukban ivaréretté válnak. A patkányok peteérési ciklusa rövid, mindössze 5 nap. A vemhességi idő 21-23 nap, egy kifejlett nőstény 1-23 utódot is világra hozhat, az átlagos alomméret 9-11 kölyök. Az újszülött patkányok teljesen tehetetlenek - csupaszok, süketek, szemrésük zárt -, de rohamosan fejlődnek. A fiatalok szőrzete 10 napos korban kezd kiütközni, szemeik pedig a rákövetkező héten nyílnak ki. Ezután már kimerészkednek a fészekből, 21-23 napos korukban válnak le anyjuktól. Évente hat-nyolcszor is szül egy félkilós nőstény.
Ragaszkodnak a megszokott dolgaikhoz (búvóhelyükhöz és szagjelzéseikkel ellátott útvonalaikhoz). Az ezekre az útvonalakra kihelyezett méreggel van esély az ellenük való küzdelemben. Figyelembe kell venni azonban, hogy a patkány gyanakvó, igen óvatos állat. A hagyományos csapdák általában hatástalanok, a méregből pedig nem esznek, ha látják, hogy elpusztult a társuk. Ezért csak olyan méreg eredményes, ami lassan fejti ki mérgező hatását, mert csak így van esély arra, hogy több példány is egyen a méregből (a legtöbb patkányméreg ilyen).
Honnan tudom, hogy patkány van nálam?
A patkányok jól rejtőzköző óvatos állatok, éjszaka aktívak, nappal
kevésbé, ezért inkább előnek a patkány jelenlétére utaló jeleket kell észre venni, ilyen például a rágásnyom, patkánylyuk, ürülék.
Patkány irtása
Irtásra két lehetőség van, a mérgezés, és a csapdázás.
Patkány irtása méreggel
Óva intenék mindenkit az interneten keringő különböző házilag kevert mérgek használatától, ilyenek például a fagyállós kenyér, gipszes csoki és egyéb hasonló receptek. A legnagyobb gond ezekkel, hogy túl hamar mérgezést okoz, a többi egyed pedig rájön, hogy valami készül ellenük, ezután sokkal nehezebben fogadják el az új táplálékot, tehát az irtásuk is sokkal nehezebb lesz.
Méreggel történő irtás csak és kizárólag kereskedelmi forgalomban kapható előre elkészített véralvadásgátló hatóanyagű szerrel történjen.
Mit válasszak, és hogy használjam sikeresen a patkánymérget?
Pép (tasakolt pép) formuláció
A mai kor egyik leggyakrabban használt rágcsálóirtó szere a tasakolt pép. Aroma áteresztó papírba van tasakolva általában 10g vagy 20g egy tasak, így adagolása is könnyen számolható. A pép erős illata általában messziről vonzó a patkány számára, abban a közegben is hamar fogyasztja ahol sok más táplálék is rendelkezésére áll.
Pép ajánló
Blokk - parafinos vagy viaszos
A rágcsálók, így a patkányok is kulönösen szeretik az olyan felületeket ahol a fogaikat koptani tudják, a parafinos és viaszos extrudált blokkok maximálisan alkalmasak erre a célra, fogaik koptatása közben a mérgező hatóanyag bekerül a szervezetükbe, ami az elhullást eredményezi. Ahol kevesebb táplálék áll rendelkezésükre illetve ahol fokozottabb nedveségnek van kitéve az irtószer ott ajánlatos használni.
Blokk ajánló
Szemes csalétek, granulátum
Ezek az irtószerek hasonlítanak leginkább a parkányok és egyéb rágcsálók eredeti táplálékára, ezért sok esetben akkor is szívesen fogyasztják, ha a többi irtószerrel bizalmatlanok. Ezeknél a formulációknál legkisebb az elhordás veszélye, apró szemű, ezért kénytelen a helyszínen fogyasztani belőle.
Ipari kiszerelésű patkánymérgek
Sok esetben nem könnyű kiszámolni hogy mennyi irtószert vegyünk, nagyobb patkány létszám, vagy nagy terület, például állat tartó telepek, tanyák esetében sokkal gazdaságosabb az ipari kiszerelésű 5 kg-os termékeket választani
Etetőládák, műanyag szerelvények
Ahhoz a megvásárolt irtószert a lehető legnagyobb biztonságban kihelyezzük, tehát más állat esetleg kisgyermek még véletlenül se férhessen hozzá a méreghez lehetőség szerint csak saját kulcsával nyitható műanyag szerelvénybe (patkányláda) helyezzünk ki irtószert.
A láda nemcsak a véletlen mérgezés megelőzősőre szolgál, hanem más fontos funkciója is van.
- Megvédi az irtószert a környezeti hatásoktól, nem vizesedik, dohosodik meg
- A patkány számára jó rejtekhely, ily nagyobb a biztonságérzete a méreg fogyasztása közben, tehát többet is fogyaszt belőle
- Könnyen nyomon követhető a fogyasztás, mindig napra készen tudjuk mennyi irtószer fogyott el, és pontosan honnan
Patkányláda ajánló
Patkány ellen csapdázással
Abban az esetben, ha a patkány irtása méreggel nem lehetséges, akkor más módszerhez kell folyamodni, erre, nagyon jók az élve fogó csapgák, akár ketreces, akár ragasztós kivitelben, vagy a nyaktilós (hagyományos patkányfogó), esetleg modernebb kivitelű folytós csapdák, vagy feszültséggel működő elektromos csapdák egyaránt.
A legfontosabb. hogy a csapdákba megfelelő csalétek anyag kerüljön. Jól működnek az olajos magvak, zsíros húsok, édességek, de léteznek előre elkészített kimondottan rágcsálók számára kifejlesztett csalétekk anyagok is.
Irtószer mentes csapdáink