Vándorpatkány
A vándorpatkány közép-ázsiai eredetű faj, a hajózással terjedt szét és mára az egész világon megtalálható, így Európa valamennyi országában gyakori faj. Ahol a vándorpatkány megjelent, onnan kiváló alkalmazkodó képessége és rendkívüli szaporasága következtében kiszorította a házi patkányt.
A vándorpatkány szabad természetben és az ember közelében egyaránt előfordul, ezek életmódja
némiképp eltérőlehet.
Ember által létesített környezetben a patkány előfordulhat például lakóépületekben, raktárakban,
üzemcsarnokokban, kikötőkben, pályaudvarokon, állattartó telepeken, csatornahálózatban,
hulladékfeldolgozó telepeken stb...
A patkány rendkívül szapora állat fűtött helyen egész évben szaporodik. A nőstény patkány 3-4 hetes vemhesség után almonként 4-10 kölyköt ellik. A vándorpatkány ideális esetben évente 5 (de akár 8) alkalommal is képes utódokat a világra hozni.
A vándorpatkány tömege 200-400 g. Sprőd, barna bundája van, világosabb hasszínezettel.
A mindenevő állat, napi táplálékszükséglete átlagosan 50-100 gramm. A patkányok azonban
sokkal nagyobb mennyiségű táplálékot hurcolnak be fészkébe. Az így a patkány az általa összegyűjtött élelmet akkor fogyasztja el, ha valamilyen okból (pl. kedvezőtlen időjárás) fészkét nem tudja elhagyni. A parkányoknak rendkívül gyors az alapanyagcseréje, ezért illetve fogai koptatása miatt, állandóan táplálkoznia, illetve rágnia kell. A vándorpatkány az éhezést és a szomjúságot igen rosszul tűri, táplálék, vagy folyadék nélkül napok alatt elpusztul.
Táplálék hiányában kannibalizmusra hajlamos, ivadékait, vagy beteg társait is felfalja.
Védett és nyugodt körülmények között táplálkozik.
Vándorpatkány jellemzői
A patkány fogazata jellegzetes: szemfogaik nincsenek, metszőfoguk nagy, ívesen hajlított, gyökér nélküli, vagyis folyton növekvő. Zománc csak az elülső oldalukat borítja, ezért véső alakúra kopnak, állandóan élesek maradnak.
Mellső lábukon rendszerint 4, a hátulsón pedig 5 ujj található. Az érdes felületű függőleges falakon is képesek közlekedni. Jól úsznak és a víz alatt is nagy távolságokat képesek megtenni. Gyorsan futnak és nagyokat ugranak.
A vándorpatkány mindenevők, a növényi és az állati eredetű táplálékot egyaránt
elfogyasztják, de általában a gabonaféléket részesítik előnyben.
Táplálékigényük naponta testtömegük 10%-ával megegyezik.
Sok emlőjük van, egyszerre több utódot hoznak a világra, rendkívül szapora. A patkányok családosan élnek, de akár nagy telepeket is képesek alkotni. Szaporodásukhoz elegendő
mennyiségű táplálék és zavartalan búvóhely szükséges. Amennyiben ez biztosított, egész éven át
folyamatosan szaporodnak.
Átlagos élettartamuk 1 év.
A vándorpatkány tapintóérzékük kiváló, mely segíti tájékozódásukat a környezetükben. Fejlett hallásukkal az egyes zajokat messziről felismerik, jól megkülönböztetik, ami segítséget nyújt a veszélyhelyzetek felismerésében is. Szaglásuk tökéletes és elengedhetetlen szerepet játszik életükben, elsősorban a táplálék felkutatásában. Ízérzékelő képességük is igen jó, viszont a keserű ízeket nem érzik.
A patkányok a különféle környezeti feltételekhez kiválóan alkalmazkodnak és jellemző rájuk, hogy
életterükhöz erősen kötődnek. A patkány fészket lehetőleg úgy alakítják ki, hogy táplálkozási helyükhöz minél közelebb legyen.
A vándorpatkány éjjel aktív, javarészt ekkor keuatja fel táplálékát.