Patkányirtás
Azonnali segítség
06-30 / 711-07-07
Nincs még egy olyan kártevő, mely ennyire alkalmazkodó, intelligens és elővigyázatos lenne, ezért irtásuk, ellenük való védekezési feladatok ellátása szakértelmet és tapasztalatot igényel
- Gyors segítség
- Megbízható és tapasztalt szakembertől
- Hatékony patkányirtás és tanácsadás
- Szükség esetén folyamatos monitoring rendszer üzemeltetés
- Hosszú távú védelmet biztosítunk
Patkány
Hazánkban elsősorban a vándorpatkány okoz problémát, az őshonos házi patkányt szinte teljesen kiszorította.
Ember által létesített környezetben előfordulnak például lakóépületekben, raktárokban, üzemcsarnokokban, kikötőkben, pályaudvarokon, állattartó telepeken, csatornahálózatban, hulladékfeldolgozó telepeken stb...
Fűtött helyen egész évben szaporodik. A nőstény 3-4 hetes vemhesség után almonként 4-10 kölyköt ellik, és ideális esetben évente 5 (de akár 8) alkalommal is.
Testtömege 200-400 g. Sprőd, barna bundája van, világosabb hasszínezettel.
A vándorpatkány mindenevő, napi táplálékszükséglete átlagosan 50-100 gramm. Ennél azonban sokkal nagyobb mennyiségű táplálékot hurcol be fészkébe. Az így összegyűjtött élelmet akkor fogyasztja el, ha valamilyen okból (pl. kedvezőtlen időjárás) fészkét nem tudja elhagyni. Gyors alapanyagcseréje, illetve fogai koptatása miatt, állandóan táplálkoznia, illetve rágnia kell. Az éhezést és a szomjúságot igen rosszul tűri, táplálék, vagy folyadék nélkül napok alatt elpusztul. Táplálék hiányában ivadékait, vagy beteg társait is felfalja.
Védett és nyugodt körülmények között táplálkozik.
Patkány jelenlétére utaló jelek
Nem is gondolnánk, hogy a patkány megtelepedése nem is mindig annyira egyértelmű, rejtőzködő inkább éjszakai életmódjuk miatt kis fertőzöttség esetén gyakorlatilag nem találkozunk velük.
Első szembetűnő jel, a rágásnyom és az ezzel eredményezett károkozás. Metsző foguk gyökér nélküli tehát folyamatosan nő, ezért akkor is koptatni, rágcsálni kell ha épp nincs táplálkozási szándékuk. Kiválóan alkalmas fogaik koptatására a különböző fa tárgyak, műanyag dobozok, kábel szigetelések, melyek akár elektromos zárlatot és ezzel egyidejűleg tűzveszélyt is okozhatnak.
Fontos jel lehet a patkány ürülék, 1-2 cm hosszúkás alakú sötét színű, jellemzően adott helyre koncentráltan több darab, leginkább eldugott helyen, bútor alatt, sarokban.
A leginkább egyértelmű, ha elő példánnyal találkozunk, komolyabb aggodalomra adhat okot, ha ez nem az esti hanem a nappali órákban történik.
Megelőzés
Táplálkozás és élelem szerzés céljából eljárhat többszáz méterre a fészkelő helyétől, így egy esetleges gócpont a közelünkben állandó patkány veszélyt jelent, ezért a legjobb megelőzési forma ennek a gócpontnak a felszámolása.
Rendezett környezet.
Udvarunkon, padláson kertben tartsunk rendet, kerüljük a különböző építési anyagok felhalmozását, ha nem megoldható akkor ezeket lehetőleg raklapokra helyezzük.
Élelmiszer megvonás
Ne hagyunk kint a patkányok számára hozzáférhető helyen semmit ami táplálékul szolgálhat számukra.
Kutya és macska eledelt zárt dobozban, terményt, takarmányt lehetőleg hordóban tároljuk. Komposztáló tetejét zárjuk be minden esetben.
Szemét tárolás
A szemetet mindig zártan (jól záró konténerekben, kukában) tároljuk, lehetőleg elkerítve, hogy a kóbor kutyák és macskák se férhessenek hozzá. A kiszóródott, könnyen hozzáférhető szemét ugyanis kiváló táplálékforrás a rágcsálók számára.
Műszaki hiányosságok
Legnagyobb gondot a különféle műszaki hiányosságok (pl. betört ablak, lyukak, hiányzó rácsok, kirágott nyílászárók, stb.) megszüntetésére kell fordítanunk. Ezáltal ugyanis jelentősen megnehezíthetjük a rágcsálók bejutását az épületekbe. A patkányok által gyakran látogatott területeken ugyanakkor érdemes folyamatosan irtószert kihelyeznünk és ellenőriznünk a fogyást még akkor is, ha átmenetileg nincsenek rágcsálók okozta problémák.
Patkány irtása
Irtószer kihelyezése
Úgynevezett mérgezett csalétkek használatát jelenti. Ezek a csalétkek gyárilag előállított, modern második generációs irtószerek. Az aktív hatóanyag mellett a rágcsálók számára vonzó illat és ízanyagokat tartalmaznak, amelyeket az egerek és a patkányok egyaránt szívesen fogyasztanak. Ezek többfélék lehetnek, úgy, mint szemes csalétek, granulátum, tasakolt pép, paraffinos blokk, stb. A megfelelő formuláció kiválasztása és az irtószer szakszerű elhelyezése szakember feladata. A különféle irtószereket rendszerint speciális műanyag etetőládákban helyezzük ki, amelyek egyrészt megakadályozzák az illetéktelen személyek (pl. gyerekek), illetve a háziállatok hozzáférését az irtószerekhez. Másrészt védik az irtószert az időjárási hatásoktól (pl. közvetlen napfény, eső, hó). A mérgezést követően az állatok elhullása általában 3-5 napon belül következik be.